چه دوچرخه ای بخرم ؟

اگر در حال خواندن این مقاله هستین پس تصمیتونو گرفیتین برای خرید دوچرخه … بنابراین عالیه! دوچرخه سواری یکی از در دسترس ترین و عالی ترین کاریه که می تونید انجام بدید , اگر بخواین وزنتونو کم کنید یا نه فقط برای تفریح و سرگرمی بخواید بازم بهترین گزینه ست .انتخاب یک دوچرخه مناسب میتونه خیلی تاثیرگذار باشه با طیف گسترده ای از دوچرخه ها که هر کدوم برای یه هدف طراحی شدند , اما نترسید ما اینجا برای کمک به شما هستیم و در راهنمای زیر میتو نید تمام چیزهایی را که باید بدانید پیدا کنید تا کمک کنه مناسبترین دوچرخه را انتخاب کنید.

در مرحله اول مهمه که در مورد مسیرها و مکان هایی که می خواهید با دوچرخه جدید تان سوارشوید فکر کنید. زیرا این مورد بیشترین تاثیر را انتخاب دوچرخه مناسبتون میگذاره.آیا شما فقط به جاده های درون شهری بسنده کرده اید یا رفتن به کوه و جاده های ناهموار را هم در برنامه دارید؟ آیا قصد سفرهای طولانی دارید یا فقط به دوچرخه ای احتیاج دارید تا با آن کار کنید؟ با این حال این سوالاتی ست که باید پاسخش را بدانید و مطمئنا دوچرخه ای وجود دارد که مناسب شما باشد.

انواع دوچرخه

دوچرخه شهری

دوچرخه کوهستان

دوچرخه هیبریدی

دوچرخه برقی

دوچرخه تاشو

دوچرخه توریستی

دوچرخه جاده

بگذارید به هرکدامشان نگاهی بکنیم …..

دوچرخه شهری : همانطور که از نامش پیداست مناسب مسافت های درون شهری می باشد.این نوع از دوچرخه ها دارای لاستیک های باریک و در دو نوع دنده ای و بدون دنده عرضه می شوند که در خیابان های پر چاله چوله ایران نوع دنده ای آن پیشنهاد می شود.دوچرخه شهری معمولا دارای فرمان صاف بوده و واستایل نشستن رو این دوچرخه ها عمودیست تا دید بهتری نسبت به محیط اطرافتان داشته باشید.از لحاظ سواری هم آسانی و راحتی در رکاب زدن را میتوان نقطه مثبت آن دانست .و نقطه منفی آن سنگینی و کند بودن این نوع دوچرخه هاست.

نکته : مناسب برای مسیرهای هموار درون شهری کارهای روزمره و تفریحی

بودجه : این نوع دوچرخه ها دارای رنج قیمتی 1.000.000میلیون به بالا هستند.

دوچرخه کوهستان : با لاستیک های پهن و بدنه مقاوم اش برای مسیر های کوهستانی و پرتهاجم ساخته شده اند.دارای ترمزهای قوی هستند و چرخ دنده ها طوری طراحی شده اند شما را از سراشیبی های صعبوالعبور پایین بیاورند و سواری راحتی را با آن خواهید داشت.در ایران هم چند سالیست که مردم بخاطر مسیرهای نامناسب و پرفراز و نشیب از دوچرخه کوهستان برای استفاده درون شهری استفاده می کنند .نقطه منفی این نوع دوچرخه ها نیز سنگینی آن است.

نکته : مناسب رفتن به کوهستان و جنگل و بالا و پایین آمدن از شیب های تند و مسیرهای ناهموار

بودجه : رنج قیمتی شان از 1.800.000 میلیون به بالاست

دوچرخه هیبریدی : یکی از گزینه های خوب برای استفاده درون شهری دوچرخه هیبریدی می باشد که از ترکیب دوچرخه جاده و کوهستان بوجود آمده .یک دوچرخه هیبریدی سواری راحت دوچرخه کوهستان و سرعت دوچرخه جاده ای را به ارث برده است.اما با تایرهای نازکتر همراه با ترمزهای قوی.همچنین جای سبد خرید و لوازم جانبی هم در این دوچرخه ها وجود دارد.نقطه منفی این نوع هم سنگینی آن و سرعت کمتر نسبت به دوچرخه های جاده ایست.

نکته : مناسب جاده های شهری و استفاده روزمره و تفریحی

بودجه : از رنج متوسط به بالا

دوچرخه برقی : این روزها طرفداران بسیاری در ایران پیدا کرده و استفاده از آن جلب توجه زیادی از سوی مردم به سوی شما دارد.اگر نیاز به دوچرخه ای دارید که در مسیر محل کارتان سوارش شوید و کمتر عرق کنید و در مسیرهای سربالایی هم به لطف داشتن موتور برقی کارتونو راحت میکنه و نیاز به رکاب زدنو کمتر میکند. وزن سنگین و نیاز به شارژ باطری نقاط منفی این دوچرخه ها هستند که به لطف تکنولوژی در حال بهینه شدن هستند.

نکته : مناسب مسیرهای شهری و سربالایی و سرپایینی ها وتفریح و سرگرمی

بودجه : رنج قیمتش از 4000.000 میلیون شروع می شود .

دوچرخه تاشو : اگر میخواید رکاب زدن رو با حمل و نقل شهری قاطی کنید هیچ چیز بهتر از دوچرخه تاشو نیست به راحتی در صندوق عقب ماشین جا میشود و در مترو میتوانید حمل و نقلش کنید.همینطور در خانه های آپارتمانی امروز جای کمی از خانه را میگیرند.شاید نقطه منفی آن را در شتاب کمتر و گذر از موانع عنوان کرد که آن هم به خاطر چرخ های کوچکش است.

نکته : مناسب تفریح و سرگرمی و مسیرهای هموار شهری

بودجه : رنج متوسط به بالا

دوچرخه توریستی : وقتی حرف از دوچرخه توریستی می شود یعنی برای رفت و آمد و سفرهای ماجراجویانه تمام عیار ساخته شده است.دارای تایرهایی ضخیم تر از دوچرخه های هیبریدی و جاده ای اما با همان سرعت .برای مسافرت های طولانی بسیار مناسب است که همراه خود وسایل ضروری حمل کنید یا بدون وسیله باشید.ونقاطی برای اتصال وسایل در بدنه دوچرخه تعبیه شده است.

دوچرخه جاده : این نوع دوچرخه ها از فریم های سبک و لاستیک های نازک تر از هیبریدی برخوردارند .و برای جاده های صاف و هموار می باشند که در اغلب کشورها از این نوع به عنوان دوچرخه شهری استفاده می کنند اما در ایران این امکان اللخصوص در تهران فراهم نیست .با این حال دارای سرعت بالایی برخوردارند و دارای فرمان معروف (کورسی) می باشند.

دوچرخه های حرفه ای هم هستند که در مقالات بعدی به بررسی آنها می پردازیم.

لطفا سردرگم نشوید!

بله از تمام نوع های گفته شده در بالا بسته به هدفتان و سپس بودجه تان انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *